Winners of RobotChallenge 2016

Line Follower
1. Flash #441
2. BLUE #243
3. HBFS-3 #174
Detailed results: Finals Final Group 1 Final Group 2 Qualification Group 1 Qualification Group 2 Qualification Group 3

Line Follower Lego
1. Velociraptor #494
2. Szczudlak #143
3. Raffaello #22
Detailed results: Finals Qualification Group 1 Qualification Group 2 Qualification Group 3

Line Follower Enhanced
1. Xf-11 #375
2. HBFS-1 #172
3. Vortex #389
Detailed results: Finals Qualification Group 1 Qualification Group 2 Qualification Group 3

Mega Sumo
1. Shreddinger #6
2. Joker #624
3. Wolf #5
Detailed results: Finals Qualification Group 1 Qualification Group 2 Qualification Group 3 Qualification Group 4

Mini Sumo
1. PoweRiga #636
2. Wasser #110
3. Mini-BSG #563
Detailed results: Finals Final Group 1 Final Group 2 Qualification Group 1 Qualification Group 2 Qualification Group 3 Qualification Group 4 Qualification Group 5 Qualification Group 6 Qualification Group 7 Qualification Group 8 Qualification Group 9 Qualification Group 10 Qualification Group 11 Qualification Group 12 Qualification Group 13 Qualification Group 14 Qualification Group 15

Micro Sumo
1. Tom #377
2. Falke #557
3. Xibalba #554
Detailed results: Finals Qualification Group 1 Qualification Group 2 Qualification Group 3

Nano Sumo
1. BlackStar #585
2. Iron Nano #566
3. Tixie 2.2 #23
Detailed results: Finals Qualification Group 1 Qualification Group 2

Lego Sumo
1. 2_Bit_2 #115
2. 2_Bit_1 #114
3. ~NiceDroid~ #113
Detailed results: Finals Final Group 1 Final Group 2 Qualification Group 1 Qualification Group 2 Qualification Group 3 Qualification Group 4 Qualification Group 5 Qualification Group 6 Qualification Group 7 Qualification Group 8 Qualification Group 9 Qualification Group 10 Qualification Group 11 Qualification Group 12 Qualification Group 13 Qualification Group 14 Qualification Group 15

Humanoid Sumo
1. TUGAN #107
2. DUE #108
3. XOXObot #165
Detailed results: Finals Qualification Group 1 Qualification Group 2

Air Race
1. PenguCopter #616
2. HisARdrone #457
-. MAKORAN BALOCHISTAN #128
Detailed results: Finals

Puck Collect
1. Not to Bee #381
2. To Bee #380
3. Bee Of Vienna #379
Detailed results: Finals Qualification Group 1 Qualification Group 2 Qualification Group 3

Humanoid Sprint
1. Andalustronik-2 #403
2. MAYK #496
3. EL CHAVO #490
Detailed results: Finals

Freestyle
1. SANO-8 #295
2. iRobot Sumo #639
3. Ziomuś #215
Detailed results: Finals

Medal Count

GoldSilverBronze
1. Mexico243
2. Turkey231
3. Poland221
4. Italy202
5. Latvia120
6. Romania112
7. Hungary111
8. Saudi Arabia100
Germany100
10. Austria001
Slovakia001